Nasz prezent dla Urzędu Miasta Krakowa… i dla Was :)

Niedawno zgłosił się do nas mieszkaniec Krakowa, który poprosił Urząd Miasta, by udostępnił mu listę kontaktową do jednostek miejskich.

Napisał taki oto wniosek:

Bardzo proszę o udostępnienie informacji w postaci listy jednostek miejskich wraz z danymi kontaktowymi (adres, mail, telefon) do nich.
Proszę także o podobną listę danych kontaktowych do spółek miejskich.

Dodał, że niestety w BIP, w tym w BIP jednostek miejskich, często nie ma tych informacji.

 

800px-POL_BIP_full.svg

 

Bazy są… w BIP? Czy może nie ma?

W odpowiedzi na wniosek, otrzymał informację, gdzie może znaleźć dane kontaktowe do spółek (wyłączając te w likwidacji) – na podstronie BIP – oraz gdzie szukać informacji do jednostek miejskich („szczegółowych informacji w tym zakresie należy szukać za pośrednictwem strony BIPMK  w menu „Informacje o jednostce” lub „Kontakt”.).

Czyli dostał link do podstrony, na której są dostępne adresy kontaktowe większości spółek (jest ich 21) oraz instrukcję gdzie (w jakim rodzaju zakładek) szukać informacji na 407 BIP-ach.

Po wstępnym przejrzeniu danych spółek i fundacji, okazało się, że brakuje jednak niektórych adresów. Po zapytaniu o nie, otrzymał odpowiedź:

W odpowiedzi na Pana wniosek z dnia 14 listopada 2016 r. o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej danych kontaktowych fundacji i spółek Gminy Miejskiej Kraków będących w likwidacji, uprzejmie informuję, że dane opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej są jedynymi danymi, w których posiadaniu jest Urząd Miasta Krakowa.

 

reply-all-97621_960_720

Spieszymy z pomocą 😉

Czyli albo Urząd nie ma informacji w postaci bazy danych (na co może wskazywać powyższa odpowiedź), albo jej nie udostępni, bo dane są na BIP (chociaż bardzo rozproszone, a zebranie ich byłoby czasochłonne). Wychodząc z założenia, że byłoby lepiej, gdyby Uwząd tej bazy nie miał (brzmi bardziej ludzko i łatwiej to naprawić) i ponieważ my ją mamy – postanowiliśmy się nią podzielić:

Z przekazanych nam informacji wiemy, że nie mają Państwo jednej bazy danych kontaktowych do wszystkich jednostek miejskich. 

W Fundacji Stańczyka stworzyliśmy taką bazę na podstawie stron podmiotowych BIP jednostek miejskich, spółek i fundacji na własne potrzeby. Mając poczucie, że może się okazać przydatna w działalności urzędu i oszczędzić czas pracy nad niektórymi działaniami, przesyłamy ją w załączeniu, w otwartym formacie ods. 
Baza zawiera linki do Biuletynów Informacji Publicznej wszystkich jednostek i podane tam adresy mailowe i numery telefonów. Linki do BIP mogą ułatwić aktualizację bazy i jej weryfikację, w razie potrzeby, a także sięgnięcie po fizyczny adres podmiotu.
Brakuje danych kontaktowych do Concorde Investissement SA (e-mail), Fundacja Promocji Kultury Miasta Krakowa (e-mail), Fundacja Opieki Nad Pomnikiem Pamięci Narodowej (jakichkolwiek) oraz spółek i fundacji w likwidacji (brakuje ich również na BIP). 
Baza zawiera więc aktualne dane kontaktowe 425 podmiotów z wszystkich 433, wszystko co znajdowało się na BIP.
Na podstawie art. 241 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeksu postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r., poz.267 z późn. zm.), wnioskujemy o  zamieszczenie tej bazy na stronie BIP, aby mógł z niej skorzystać każdy zainteresowany.

Baza dostępna dla każdego

 
Na wypadek, gdyby  w długim piśmie Urząd postanowił jednak, że „nie widzi potrzeby” umieszczania jej na stronie, a Wy uznalibyście, że się Wam ona przyda – tutaj do ściągnięcia
Gift

Opracował Jan Niedośpiał

Wesprzyj nas!

Wszystkie działania podejmujemy tylko dzięki waszemu wsparciu. Od ponad roku Fundacja Stańczyka utrzymuje się tylko dzięki waszym wpłatom.

81 2490 0005 0000 4500 5191 0410
Fundacja Instytut Myśli Obywatelskiej im. Stańczyka
ul. Sławkowska 12, 31-014 Kraków
tytułem: „Darowizna na działalność statutową”

Darowizny na cele statutowe możesz odpisać od podatku dochodowego
(do 6% wysokości dochodu)