Edukacja obywatelska: Proces legislacyjny w Polsce

Prześledźmy kolejne etapy, przez które przechodzi projekt ustawy, zanim stanie się obowiązującym prawem. Przedstawiamy Wam cykl materiałów edukacyjnych, którym celem jest przybliżenie podstawowych zagadnień związanych z prowadzeniem kontroli obywatelskiej.

Materiały zostały opracowane w ramach projektu „Lex pro bono communi”.
Pomóż nam je ulepszyć!
>>> Podziel się swoją opinią o materiałach w krótkiej ankiecie [KLIK!] <<<

Pamiętacie Jolę i Romka, których poznaliśmy przy okazji ich zaangażowania w sprawy lokalnej społeczności? Obserwowaliśmy jak Jola nauczyła korzystać się z prawa dostępu do informacji publicznej i dzięki temu poszerzyła swoją wiedzę i zaczęła efektywniej działać. Razem z Romkiem zebrali grupę osób, które interesowały te same tematy, przygotowali plan działań rzeczniczych i realizowali go, współpracując z mediami, pozyskując sojuszników, organizując wydarzenia, wystosowując do urzędu wnioski, skargi i petycje.

Na pewnym etapie, może po kilku miesiącach, a może po kilku latach, Jola i Romek zorientowali się, że problemy, z którymi spotykają się w swojej gminie, mają źródło w ogólnopolskich przepisach. Nie wystarczy przekonać do swoich racji burmistrza czy radnych, bo tak naprawdę żeby zaradzić sytuacji, należałoby zmienić ustawę, która je reguluje. Niestety ich wiedza na temat procesu stanowienia prawa w Polsce nie jest zbyt duża. W mediach spotykają się z wieloma relacjami na ten temat, ale zawsze są one cząstkowe, nie prezentują całości. Przy tym Jola i Romek nie wiedzą, gdzie szukać informacji aktualnych, takich, na których mogliby polegać.

Spróbujmy więc razem pokrótce prześledzić kolejne etapy, przez które przechodzi projekt ustawy, zanim stanie się obowiązującym prawem. Poniżej znajdziecie link do artykułu i krótkiego filmu oraz infografikę. Dla każdego coś miłego 🙂 Nie zapomnijcie podzielić się z nami swoją opinią o materiałach w krótkiej ankiecie!

>> Artykuł 

>> Film

>> Infografika (wersja PDF)

 

 

 

 

Finansowanie: materiały edukacyjne powstały w ramach projektu „Lex pro bono communi – monitoring prawa regulującego współpracę rządu z organizacjami pozarządowymi na rzecz dobra wspólnego”, realizowany w ramach: Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.