Kawiarenka: Aktywność wolontariacka seniorów (20.11.2014)

Kraków znajduje się w pierwszej dziesiątce miast, w których mieszka największa liczba osób, które przekroczyły 60 rok życia. Mają wielki kapitał w postaci doświadczenia, wiedzy oraz umiejętności. Mogą pełnić rolę ekspertów w swoich dziedzinach, być organizatorami działań, które służyć będą innym.

W jaki sposób krakowskie instytucje i organizacje pozarządowe wykorzystują ten potencjał? Czy władze miasta stwarzają osobom starszym sprzyjające warunki do podejmowania działalności wolontariackiej? Jakim inicjatywom seniorzy chcą poświęcić swój czas i umiejętności? Wachlarz możliwości jest tutaj bardzo szeroki – od pomocy dzieciom, osobom starszym i niepełnosprawnym po wsparcie w organizacji wydarzeń kulturalnych, sportowych czy w pracach biurowych.

Zapraszamy do dyskusji poświęconej aktywności wolontariackiej seniorów. We czwartek, 20 listopada, w godz. 16.00 – 18.00, w kawiarni Pauza In Garden przy ul. Rajskiej 12 w Krakowie, będzie można porozmawiać na następujące tematy:

 • Wszystko, co powinieneś wiedzieć o wolontariacie
  Przy tym stoliku padną odpowiedzi na pytania: “Kto może zostać wolontariuszem?” i “Gdzie szukać ofert wolontariatu?”. Omówione zostaną aspekty prawne wolontariatu, będzie można też poznać przykładowe oferty wolontariatu dla seniorów.
  Dyskusję prowadzi: Berenika Baranowska – wiceprezes Stowarzyszenia Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie, specjalistka ds. wolontariatu w projekcie „Wolontariat ma sens” realizowanym przez Fundację Biuro Inicjatyw Społecznych, wieloletni koordynator wolontariatu na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego OFF PLUS CAMERA. W wolnych chwilach pasjonatka biologii oraz miłośniczka kulinarnych eksperymentów.
 • Senior-Wolontariusz – potencjał seniorów zmieniania świata na lepsze
  Podczas spotkania przy stoliku porozmawiać będzie można o działaniach, które mogą kształtować otoczenie, wolontariacie na rzecz osób starszych i osób z zaburzeniami psychicznymi, powstającym Biurze Karier Wolontariatu 60+ i o pierwszych krokach do wspólnego tworzenia nowego miejsca przyjaznego seniorom na mapie Krakowa.
  Dyskusję prowadzi: Małgorzata Borczyk – prezes Fundacji Revita Kraków-Kobierzyn i koordynator projektu „Senior-Wolontariusz”, współorganizator paneli dyskusyjnych dot. organizacji pozarządowych, w tym senioralnych, na Forum Ekonomicznym w Krynicy Zdroju, długoletni wolontariusz Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nowym Sączu, prowadzi zajęcia nauki pływania i aqua-aerobiku dla seniorów.
 • Wolontariat w instytucjach kultury
  Wolontariat w kulturze to wciąż niedoceniany rodzaj aktywności. A przecież daje tyle możliwości, nie tylko młodzieży i studentom. To sposób na czas wolny, na spełnianie marzeń, na rozwijanie pasji. Porozmawiajmy o tym, jak powinien (i mógłby) wyglądać wolontariat dorosłych i seniorów w kulturze.
  Dyskusję prowadzi: Kamila Kosmalska – absolwentka zarządzania kulturą i studiów etnicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od trzech lat koordynatorka programu „Wolontariat, praktyki, staże” w Małopolskim Instytucie Kultury. Lubi to, co robi, a jeśli jeszcze czegoś nie robiła, to sama zostaje wolontariuszką.
 • Z pomocą wśród zwierząt
  Co można zrobić dla zwierzaków w mieście lub swojej okolicy? Jak się zachować, gdy widzimy porzucone, bezdomne lub wolnożyjące zwierzę? Na czym polega wolontariat w fundacjach prozwierzęcych i czego potrzebują takie organizacje? Porozmawiamy zarówno o aktywnym wolontariacie bezpośrednio przy Fundacji „Stawiamy Na Łapy”, jak i o domach tymczasowych, o dokarmianiu zwierząt itp.
  Dyskusję prowadzi: Maciej Myśliwiec – socjolog, zawodowo związany z Wydziałem Humanistycznym AGH. Prowadzi zajęcia m.in. z medioznawstwa, reklamy, reklamy internetowej i mediów społecznościowych. Wykładowca na studiach podyplomowych „Social Media & Content Marketing”. Prowadzi szkolenia dla firm oraz organizacji pozarządowych z zakresu tworzenia strategii komunikacyjnych i budowania społeczności. Praktyk NGO, Fundator Krakowskiej Fundacji Pomocy Zwierzętom “Stawiamy Na Łapy” działającej w Krakowie na rzecz zwierząt oraz członek zarządu Stowarzyszenia WZMACNIACZ.org. Prywatnie mąż swojej Żony, ojciec trójki kotów i fotograf nieba (Skies of Krakow/Krakowskie Nieba).
 • Kontrola to wiedza. Wiedza to władza
  Każda osoba, grupa nieformalna lub organizacja ma prawo do kontroli społecznej wszelkiego rodzaju władz i administracji publicznej. Fundacja Stańczyka śledzi działania Rady Miasta Krakowa, jej komisji oraz sesje rad dzielnic. Dzięki szeroko zakrojonemu monitoringowi, który opiera się głównie na fizycznej obecności na posiedzeniach, nagraniu ich i przeanalizowaniu, posiadamy ogromną wiedzę na temat procesu legislacyjnego i bieżących działaniach władz miasta. Daje nam to możliwość alarmowania społeczeństwa, gdy zauważymy niepokojące działania ze strony władz i urzędników.
  Dyskusję prowadzi: Małgorzata Podstawa – absolwentka Bezpieczeństwa Wewnętrznego na wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Krakuska z dziada pradziada. W Fundacji Stańczyka koordynuje Program Przejrzysty Kraków i monitoruje pracę rad dzielnic. Aktywnie angażuje się również w projekty Krakowskie Obserwatorium Legislacyjne i Kraków Na Oku Wyborców.

Kawiarenki odbywają się raz na miesiąc w ramach prowadzonej przez Fundację Stańczyka Akademii Obywateli Trzeciego Wieku. Swobodne dyskusje w kawiarnianej atmosferze pogłębiają temat związany z szeroko pojętą aktywnością obywatelską. Uczestnicy zostają podzieleni na grupy, skupiające się wokół prowadzących. Każda grupa to inny stolik, inny zaproszony gość i inny temat do rozmowy. Po dwudziestu minutach następuje zmiana, tak by każda grupa miała okazję porozmawiania z każdym z ekspertów. Dotychczas rozmawialiśmy o aktywnych krakowianach, transporcie miejskim, planowaniu przestrzennym, krakowskim środowisku seniorów i wpływie mieszkańców na przestrzeń, w której żyją; tematem grudniowego spotkania będzie bezpieczeństwo i prawo.

Do udziału zapraszamy osoby powyżej 60 roku życia z Krakowa i okolic, także te które jeszcze nie brały jeszcze udziału w zajęciach. Zapisy przyjmujemy:

 • telefonicznie, pod numerem telefonu +48 506 898 804
 • na zajęciach (prosimy o zgłoszenie się do organizatorów przed rozpoczęciem spotkania).

Akademia Obywatela Trzeciego Wieku to trwający od maja do grudnia 2014 r. projekt dofinansowany ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020.