Koszty MS Office – zapytaliśmy…

Od jakiegoś czasu rozwijamy w Fundacji koncepcję “Kraków przejrzysty do ostatniej złotówki”. W dużym skrócie, chodzi o doprowadzenie do sytuacji, w której miejskie wydatki mogą być identyfikowane z dokładnością do… no właśnie, ostatniej złotówki. Zastąpienie jawności teoretycznej jawnością praktyczną, aktywną, obecną w funkcjonowaniu miasta i skierowaną frontem do mieszkańców.

 

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić

Temat jest dość skomplikowany, a od przejrzystości na tym poziomie jesteśmy jeszcze lata świetlne. Dla przykładu, mamy w mieście 407 jednostek miejskich. Rejestry umów publikuje zaledwie 10 z nich (z Urzędem Miasta Krakowa – 11 podmiotów).

Dodatkowo, oprócz miejskich jednostek organizacyjnych, mamy 21 spółek – 9 jednoosobowych spółek miejskich i 12 z udziałem Miasta Krakowa, od minimalnego po większościowy. Pięć spółek jest w likwidacji. Mamy 5 fundacji, z czego jedną w likwidacji.  Żadna ze spółek i fundacji nie publikuje rejestru umów.

 

433 wnioski… o koszty Office’a

W grudniu 2016 roku wysłaliśmy wniosek o informację publiczną do wszystkich jednostek miejskich, spółek i fundacji: łącznie 433 podmiotów. Zapytaliśmy, jakie koszty ponosiły rocznie na pakiety MS Office w przeciągu ostatnich trzech lat.

 

Dlaczego? Chodzi o kilka rzeczy.

  1. Chcemy sprawdzić, jak działa prawo do informacji w jednostkach miejskich, spółkach i fundacjach.
  2. Chcemy lepiej poznać wewnętrzne funkcjonowanie jednostek. Nawet znając budżet jednostki i ogólną jej specyfikę, trudno zgłębić niektóre kwestie związane z jej organizacją wewnętrzną. Wiele się da, ale to mrówcza praca. Informacja o pakietach office daje nam pewnego rodzaju wyobrażenie o biurokracji w danym podmiocie. Nie chodzi nawet o biurokrację rozumianą negatywnie.
  3. Chcemy pokazać znaczenie “danych nieoczywistych”, w tym wypadku – małych, rozproszonych opłat, i ich całościowej konsekwencji dla budżetu w mieście. Tego rodzaju dane – oprócz badania konkretnej sprawy przez wnioski do 433 podmiotów – można by badać, mając dostęp do rejestrów umów lub wydatków wszystkich tych podmiotów i to w formacie przetwarzalnym maszynowo / edytowalnym.
  4. Chcemy dowiedzieć się, ile realnie kosztuje podatników MS Office w mieście Krakowie. Trzeba to wiedzieć, by przymierzyć się do oceny, czy są to wydatki na pewno warte ponoszenia. Na problem wydatkowania środków na niepotrzebnie drogie pakiety zwracała uwagę Minister Cyfryzacji. A może warto przejść na wolne oprogramowanie?

 

Nasze działanie podsumujemy i opublikujemy z niego raport jeszcze w lutym.

Opracował Jan Niedośpiał.

Wesprzyj nas!

Wszystkie działania podejmujemy tylko dzięki waszemu wsparciu. Od ponad roku Fundacja Stańczyka utrzymuje się tylko dzięki waszym wpłatom.
81 2490 0005 0000 4500 5191 0410
Fundacja Instytut Myśli Obywatelskiej im. Stańczyka
ul. Sławkowska 12, 31-014 Kraków
tytułem: „Darowizna na działalność statutową”

Darowizny na cele statutowe możesz odpisać od podatku dochodowego
(do 6% wysokości dochodu)