Kwiecień w Stańczyku – podsumowanie

Lex Pro Bono Communi

Pod koniec kwietnia rozpoczęliśmy realizację projektu Lex Pro Bono Communi (jest to pierwsze dofinansowanie naszego Programu Dobre Prawo!), w ramach którego zajmiemy się kontrolą stosowania prawa dotyczącego współpracy i aktywności organizacji obywatelskich przez administrację rządową oraz edukacją obywatelską dla organizacji i grup prowadzących działalność strażniczą. Więcej o tym projekcie przeczytacie już wkrótce.

 

Krakowski Niezbędnik Wyborczy

5 kwietnia wysłaliśmy wniosek o dofinansowanie naszego projektu Krakowski Niezbędnik Wyborczy z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Wyniki poznamy na początku czerwca. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, podczas tegorocznej kampanii wyborczej w Krakowie zorganizujemy serię spotkań i szkoleń, dzięki którym krakowianie będą mogli bardziej świadomie wziąć udział w wyborach.

 

Obywatele i obywatelki w wyborach


6 kwietnia przeprowadziliśmy (we współpracy ze Stowarzyszeniem 61 i Fundacją Autonomia) spotkanie “Obywatele i obywatelki w wyborach”, podczas którego omówiliśmy problemy, które krakowianie widzą w swoim najbliższym otoczeniu, a które może rozwiązać samorząd, podzieliliśmy się pomysłami na podsumowanie kadencji i rozliczenie radnych, dyskutowaliśmy o mocnych i słabych stronach kampanii wyborczych do samorządu. Tutaj przeczytacie relację ze spotkania.

 

Komisje Rady Miasta Krakowa

9 kwietnia opublikowaliśmy tekst edukacyjny o komisjach Rady Miasta. Czym są, jak działają i co robią? Napisał o tym (i powiedział) Andrzej Wiekiera. Mamy nadzieję, że ten tekst ułatwi Wam śledzenie pracy Rady Miasta!

 

RODO w NGO


19 kwietnia przeprowadziliśmy czwarte spotkanie z cyklu Prawo w działalności obywatelskiej. Tym razem zajęliśmy się nowymi przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Zainteresowanie spotkaniem “RODO w NGO” (
relację z niego przeczytacie tutaj) było tak duże, że zdecydowaliśmy się je powtórzyć 10 maja (zapisy już zakończone, lista uczestników zapełniona).

 

Edukacja obywatelska w szkołach


25 kwietnia w VII Liceum Ogólnokształcącym i 26 kwietnia w XI LO Ania Cioch przeprowadziła lekcję o dostępie do informacji publicznej. Uczniowie w praktyce uczyli się korzystania z krakowskiego Biuletynu Informacji Publicznej i zapoznali się z trybem wnioskowym. Nie zabrakło konkursów i wierszyków.

 

A dawno, dawno temu…

25 i 26 kwietnia 2016 roku w Iławie (konkretnie w Hotelu Port 110) Ania Cioch i Krzysiek Winiarski uczestniczyli w kolejnych – VII już – warsztatach w ramach „Szkoły doskonalenia dla watchdogów” organizowanej przez toruńską Fundację Court Watch Polska. Tym razem tematem zajęć było tworzenie filmów – umiejętność w pracy strażniczej przydatna bardziej, niż się na pierwszy rzut oka wydaje. Kryspin Pluta – reżyser i aktywista  – wprowadził uczestników w meandry technicznych aspektów pracy scenopisarskiej, operatorskiej i edytorskiej. Więcej o tym spotkaniu napisał wtedy Krzysiek.