Luty w Stańczyku – podsumowanie

Luty zdecydowanie upłynął nam pod znakiem spotkań bo nawet niewielkie organizacje, takie jak nasza, nie mogą zapominać, jaką rolę odgrywa wzajemny kontakt. Wzmocnieni na duchu i ciele wystartowaliśmy z rozmachem z akcją monitoringu BIP.

 

Nasz dynamiczny młody zespół od lutego ma nowego eksperta merytorycznego


Andrzej Wiekiera – z wykształcenia prawnik, z upodobania społecznik, już od co najmniej 5 lat orbituje w zasięgu “Stańczyka”, czy to biorąc działał w Programie Prawnym, czy pełniąc rolę animatora w III edycji Akademii Obywatela Trzeciego Wieku. Doświadczenia w działaniach na rzecz społeczeństwa obywatelskie nabierał w rodzinnym Olkuszu, gdzie zainicjował „Rowerowy Olkusz” i wiceprezesuje Stowarzyszeniu „Po prostu działaj”.

 

Uwagi do statutów Dzielnic Krakowa

7 lutego w ramach Konsultacji projektu nowelizacji Statutów Dzielnic Krakowa przesłaliśmy nasze uwagi. Liczymy, że w procedowanych uchwałach w sprawie: organizacji  i zakresu działań wszystkich Dzielnic Miasta Krakowa, znajdą się dwa zapisy o protokołowaniu oraz rejestrowaniu przebiegu obrad i posiedzeń komisji. Przeczytaj podsumowanie konsultacji.

 

Komentarz dla OKO.press


8 lutego Przemysław Żak udzielił komentarza dla OKO.press w temacie projektu
zmian w kodeksie karnym i prawie o stowarzyszeniach, który złożył Klub Nowoczesnej 29 stycznia 2018 a który miał ułatwić walkę z faszystowskim podziemiem. Przeczytaj.

 

Spotkania o kampanii wyborczej


Czy wiesz w jaki sposób obywatel może kontrolować kampanię wyborczą? Albo kto może pracować w komisjach wyborczych? Temu posłuży spotkanie/warsztat, który poprowadzimy dla Was w kwietniu we współpracy ze Stowarzyszeniem 61, które realizuje program
MamPrawoWiedziec.pl O szczegółach rozmawialiśmy w siedzibie z naszymi gośćmi z Warszawy: Różą Rzeplińską i Maćkiem Duklewskim.

 

Weź udział w monitoringu krakowskiego Biuletynu Informacji Publicznej!

24 lutego wystartowaliśmy z monitoringiem Biuletynu Informacji Publicznej. Nasza akcja  skierowana jest jest każdego mieszkańca Krakowa a wypełnienie formularza obserwacji zajmuje tylko kilka minut. Bądź jej częścią i przyczyń się do zmiany BIPu!

 

Spotkanie zespołu Fundacji


27 lutego przeprowadziliśmy spotkanie skierowane do wszystkich współpracowników Fundacji. Na co dzień pracujemy osobno, mamy odmienne obowiązki i brakuje okazji do poznania aktywnych osób spoza naszego zespołu.

A czy wy wiecie, jakie komórki można wyodrębnić w naszej organizacji?

  • merytoryczny – odpowiedzialny za obierane kierunki działań;
  • angażujący – zespół, którego działania kierowane są na zewnątrz organizacji, od niego zależą nasze relacje z odbiorcami;
  • analityczny – skupia osoby obeznane z Excelem.

Nawet niewielkie organizacje, takie jak nasza, nie mogą zapominać, jaką rolę odgrywa wzajemny kontakt. Warto zatroszczyć się o niego – łącząc przy okazji aspekty integracyjny i merytoryczny.

 

A dawno, dawno temu…


24 lutego 2015 odbyła się nasza konferencja “Kontrola obywatelska – niechciana siostra partycypacji?” wieńcząca prowadzony od kwietnia 2013 roku projekt Szkoła Działań Strażniczych, w ramach którego 23 mieszkańców Małopolski zdobywało wiedzę i umiejętności niezbędne do prowadzenia działań z zakresu kontroli obywatelskiej.

Podczas konferencji zaprezentowane zostały działania uczestników projektu, odbyła się również dyskusja o kontroli obywatelskiej i partycypacji społecznej z udziałem panelistów: Karola Mojkowskiego ze Stowarzyszenia Sieć Obywatelska – Watchdog Polska i Przemysława Dziewitka ze Stowarzyszenia Pracownia Obywatelska. Przeczytaj relację.