Marzec w Stańczyku – podsumowanie

Ania Cioch o bieżących wydarzeniach w Krakowie

9 marca Ania Cioch gościła w programie To był tydzień Radiu Kraków i razem z nowohucką działaczką Joanną Urbaniec komentowała bieżące wydarzenia w naszym mieście. Audycję obejrzycie też tutaj.

 

Apel ws. zbiórek publicznych

16 marca podpisaliśmy, jako jedna z kilkuset organizacji z całej Polski, apel o pozostawienie w obecnym kształcie ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych. Apel okazał się skuteczny: tego samego dnia MSWiA poinformowało o zaprzestaniu prac nad nowelizacją.

Cieszymy się z rezygnacji z planowanego kierunku kształtu projektu, choć być może ustawa faktycznie ma miejsca wymagające reformy. Podkreślamy jednak, że zmiana prawa zawsze powinna być oparta o rzetelną analizę tego, co jest, na czym polega problem. A tego niestety zabrakło.

 

Obywatele na komisje!


Tego samego dnia wystartowaliśmy z nowym cyklem wpisów na naszych mediach społecznościowych. Wiemy, że nie każdy krakowian zagląda na BIP (mimo że warto!), dlatego będziemy na bieżąco informować Was o tym, czym w danym tygodniu zajmuje się Rada Miasta Krakowa.

 

Andrzej Wiekiera w Radiu Kraków

20 marca Andrzej Wiekiera gościł u Jacka Bańki w Radiu Kraków w sprawie uchwał zobowiązujących do publikowania wniosków o zabudowę. Dyskusja dotyczyła również Biuletynu Informacji Publicznej oraz ustawy o jawności życia publicznego.

22 marca nasz ekspert merytoryczny Andrzej Wiekiera odbył rozmowę o jawności z redaktorem Markiem Proszkiem w ramach czwartkowej audycji „Radiowy WOS” w Radio Kraków.

 

Akcja #Krakoski BIP trwa

21 marca przeszliśmy do kolejnego etapu monitoringu #KrakoskiBIP na poprawionym zgodnie z Waszymi uwagami formularzu obserwacji. Klikajcie, znajdziecie w nim instrukcję, jak wziąć udział w monitoringu!

 

Uczymy młodzież o BIP-ie

22 marca w III Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Krakowie przeprowadziliśmy lekcję wiedzy o społeczeństwie. Jej głównym tematem był Biuletyn Informacji Publicznej. Uczniowie mieli również okazję wziąć udział w naszym monitoringu.

 

Krakowianie swoim radnym i Prezydentowi życzą…
28 marca przeprowadziliśmy akcję, w ramach której zachęcaliśmy krakowian do złożenia świątecznych życzeń Prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu i naszym miejskim radnym. Efekty możecie obejrzeć poniżej 🙂

 

 

A dawno, dawno temu…

26 marca 2013 roku (pięć lat temu!) odbyło się spotkanie zespołu monitorującego Radę Miasta i Rady Dzielnic Krakowa. Przez prawie dwa lata nagrywaliśmy i publikowaliśmy wszystkie posiedzenia Rady Miasta i osiemnastu Rad Dzielnic, umożliwiając mieszkańcom zdobywanie informacji o tym, jakie decyzje zapadają na sesjach.