Powstaje strategia Fundacji Stańczyka

Przygotowanie nowej strategii Fundacji Stańczyka i pomysły na jak najlepsze wykorzystanie jej potencjału to główne tematy spotkania w murach średniowiecznego Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. 3 września współpracownicy i Zarząd Fundacji Stańczyka podczas prac strategicznych rozmawiali o planach i kierunkach rozwoju organizacji.

Po raz pierwszy przedstawiciele Fundacji Stańczyka spotkali się blisko rok temu. Powstał wtedy ogólny zarys jej strategii. Od tego czasu dokument jest uzupełniany i poprawiany. Poszczególne jego części są zatwierdzane przez głosowanie wśród uczestników wydarzenia. O tym jak ważna jest strategia świadczy to, że określi działania fundacji na najbliższe lata.

img_2401

Po co w ogóle Fundacji strategia? Ponieważ zależy nam na jak najlepszych efektach naszych działań. By wzmocnić nasze wysiłki, należy nadać im odpowiedni kierunek i sens. Niezbędne jest odpowiednie zaplanowanie tego, czym chcemy się zająć. Chcielibyśmy tak zarządzać naszymi projektami i pracą osób w nich zaangażowanych, by przedsięwzięcia Fundacji przynosiły konkretne rezultaty i jak najszerzej przebijały się do opinii publicznej. – Chcemy, żeby nasza fundacja opierała się na koncepcji Edwarda Abramowskiego: demokracji i zaangażowania obywatelskiego, gdzie ludzie sami przeprowadzają reformy, organizują się w konkretnym, istotnym dla nich celu. Tak jak na przykład komitety obywatelskie z początku XX wieku, spółdzielnie, KOR czy Solidarność – zaznaczył Przemysław Żak z Zarządu Fundacji Stańczyka.

img_2423

Równolegle do prac nad strategią rozwija się idea powołania do życia stowarzyszenia. – Ludzie chcą mieć wpływ na organizację, nawet jeśli na co dzień już w niej nie pracują. Będą to mogli robić nadal w ramach stowarzyszenia – wyjaśniał Przemysław Żak (o powołaniu stowarzyszenia opowiemy Wam następnym razem).

img_2411

A niebawem, jeszcze w tym miesiącu, odbędzie się druga dwudniowa część prac strategicznych Fundacji Stańczyka.

Opracował Artur Bartkowiak