Spotkanie konsultacyjne ws. projektu ustawy o jawności życia publicznego – podsumowanie

Spotkanie konsultacyjne (jak zadeklarował Minister Wąsik – możliwe, że nie ostatnie) odbyło się w KPRM 6.11.17 i trwało od 11 ponad 7h. Na spotkaniu można szacować, że było ok. 150, może więcej osób. Naszą fundację reprezentował Przemysław Żak, Szef Programu Dobre Prawo.

Na początku Minister Wąsik przedstawił ok 16-20 punktów zmian, które były w zgłoszonych uwagach, a co do których już się zgodzili przed konferencją. Wśród nich były 2 z naszych (i nie tylko) kluczowych tj. rezygnacja z ograniczania dostępu ze względu na “uporczywość”, oraz uzależniania udostępniania informacji od uiszczenia opłaty.

 

Przebieg spotkania

Tryb spotkania bardziej przypominał wysłuchanie publiczne bez limitu czasu, niż formułę konsultacji i wspólnego przepracowywania projektowanych przepisów lub postulatów. W efekcie odpowiedzi ze strony rządowej były również bardzo różne i nie zawsze adekwatne do głosów (np. w temacie lobbingu wobec przedstawicieli Fundacji Frank Bold oraz Klubu Jagiellońskiego – odpowiednio Bartka Kwiatkowskiego i prof. Marcina Michała Wiszowatego). Przyjmując, że strona rządowa dała sobie tylko weekend na analizę zgłoszonych stanowisk (wpływały do piątku), można to sobie tłumaczyć częściowo chyba zmęczeniem.

Nasze wystąpienie

W naszym wystąpieniu (patrz poniżej albo  tu, od 1h 13 min. 10 sek.) Przemysław skupił się m.in. na poparciu samego pomysłu zdefiniowania informacji przetworzonej z uwzględnieniem dorobku orzecznictwa sądów w zakresie tzw. I rozumienia informacji przetworzonej, jako informacji nowej jakościowo, której organ w momencie wniosku nie posiadał. Poza tym zwrócił uwagę na sprzeczności w art. 11 ust. 3 z art. 7 w zakresie wskazania zakresu obowiązkowo udostępnianych informacji w BIP. Na zagrożenie sposobu sformułowania wyjątków od wyjątków czyli art. 8 ust. 2 projektu, które może grozić zarzuceniem praktyk białkowania dokumentów na rzecz ich nie udostępniania, ale i niezrozumiałej różnicy względem art. 9 dotyczącego rejestru umów, co może prowadzić do przyjęcia, że udostępniane będą tylko umowy cywilnoprawne zawierane przez organy władzy publicznej ale nie inne podmioty zobowiązane. Postulował również wprowadzenie rejestrów wydatków w ramach tzw. zamówień bagatelnych na wzór rejestru umów, lub obok wprowadzanej literalnie informacji o wydatkach z kart służbowych. Podniósł również kilka innych kwesti, o których możecie posłuchać w nagraniu ale i przeczytać w naszym stanowisku.

Przeczytaj nasze uwagi do projektu ustawy.

Od 1h 13 min. 10 sek. słuchaj wystąpienia Przemysława Żaka, szefa Programu Dobre Prawo Fundacji Stańczyka:

Co dalej?

Naszych prac nie zarzuciliśmy. Już za tydzień zgodnie z deklaracją Ministra Wąsika można się spodziewać nowej wersji projektu ustawy, a wtenczas znów będziemy analizować go i formułować ewentualne uwagi. Ponoć mamy mieć więcej czasu na to tym razem. Ważną informacją jest również przypuszczenie wyrażone przez stronę rządową, że termin wejścia w życie zostanie przesunięty z 1.01.2018 na dalszy. W końcu nie sposób nie docenić docenienia. Całe spotkanie zaczęło się bowiem od słów uznania i wydaje się szczerego zaskoczenia skalą odzewu strony społecznej i jakością zgłoszonych uwag i postulatów (choć tu wiele osób, i zgadzamy się z nimi, podnosiło, że tak krótki termin 6 dni roboczych – jest i nie zrozumiały i nie dający szansy na faktycznie porządne uwagi).

Wpis powstał na podstawie subiektywnych refleksji Przemka Żaka na jego blogu.

⇨ Bądź na bieżąco!

Śledź nas na Facebooku (szczególnie wpisy z #jawność), zapisz się do naszego newslettera. Będziemy Cię informować o przebiegu sprawy i możliwościach zaangażowania.

⇨ Wesprzyj nasze działania!

Potrzebujemy nie tylko trzymania kciuków. W ciągu ostatnich kilku dni nasi wolontariusze – prawnicy spędzili ponad 40 godzin, analizując zapisy projektu ustawy i formułując szczegółowe uwagi do projektu, które przesłaliśmy jego autorom. To jeszcze nie koniec. Potrzebujemy środków, żeby zapewnić im warunki do dalszej pracy.

Przekaż darowiznę na konto:
81 2490 0005 0000 4500 5191 0410
Fundacja Instytut Myśli Obywatelskiej im. Stańczyka
ul. Sławkowska 12, 31-014 Kraków
tytułem: „Darowizna na działalność statutową”

tytułem: „Darowizna na działalność statutową”