Styczeń w Stańczyku – podsumowanie

W nowy rok wchodzimy z przytupem i nadziejami na wielkie zmiany w Krakowie i nie tylko 🙂 Poniżej zwięzłe zestawienie aktualności ze stycznia:

Nowa członkini zespołu

W styczniu do naszego zespołu dołączyła Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz, fotografka prowadząca zajęcia w Centrum Aktywności Seniora. Na co dzień odkrywa potencjał nowohucian, zachęcając ich do rozmaitych akcji. Działa w grupie nieformalnej Aktywni Mieszkańcy os. Centrum D. W wolnym czasie wynajduje zaniedbane donice, skwery i rabaty i daje im nowe życie. Jeździ na rowerze przez cały rok.

Fot. Grzegorz Ziemiański

#KrakoskiBIP

9 stycznia w Ambasadzie Krakowian odbyliśmy kameralne spotkanie dotyczące Biuletynu Informacji Publicznej. W gronie aktywistów, dziennikarzy i pracowników naukowych przedyskutowaliśmy wyniki naszej ankiety dotyczącej korzystania z BIP i omówiliśmy następne kroki, które podejmiemy, żeby krakowianie mieli lepszy dostęp do informacji publicznej. Więcej o akcji #KrakoskiBIP przeczytacie tutaj.

 

Sponsoring i sprzedaż darowizn

25 stycznia miało miejsce trzecie już spotkanie z cyklu Prawo w działalności obywatelskiej, który realizujemy wspólnie z Fundacją Biuro Inicjatyw Społecznych. Tym razem zajmowaliśmy się sponsoringiem i sprzedażą darowizn. Jak zwykle spotkanie miało praktyczny wymiar, uczestnicy nie tylko uzyskali niezbędną wiedzę, ale mogli też przećwiczyć swoje umiejętności, pracując nad tekstem przykładowej umowy sponsoringowej. Spotkanie prowadzili nasi prawnicy: Przemysław Żak i Anna Rozkuszka. Przeczytaj relację ze spotkania!


Rejestr umów

Opublikowaliśmy kolejne dwa teksty dotyczące rejestru umów: Jak walczyliśmy o rejestr umów w Krakowie oraz  Dlaczego rejestr umów na BIP jest bez… mało wartościowy, czyli numery NIP. Zdajemy sobie sprawę z tego, że temat rejestru umów nie jest powszechnie znany, dlatego do zapoznania się z tekstami zaprasza na filmikach Jan Niedośpiał, przystępnie tłumaczący co i jak 🙂


Udzielenie poparcie kandydatury do Rady Narodowego Instytutu Wolności

Udzieliliśmy poparcia kandydatury Weroniki Czyżewskiej-Waglowskiej, Dyrektorce i Wiceprezesce Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, do Rady Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Skutecznie! W wyniku naboru, ogłoszonego przez Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego w dniu 10 stycznia br. w związku z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2017 r. o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (Dz.U. 2017 poz. 1909), który stanowi, że Członków Rady, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy powołuje i odwołuje Przewodniczący Komitetu na wniosek reprezentowanych organizacji, Przewodniczący powołał na członków I kadencji Rady Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego:
– Panią Weronikę Czyżewską-Waglowską,
– Panią Ilonę Gosiewską,
– Pana Wojciecha Jachimowicza,
– Pana Sebastiana Wijasa,
– Pana Tymoteusza Zycha.

Więcej informacji.

 

Prace wewnętrzne

Odbyliśmy dziewięć spotkań wewnętrznych, podczas których omawialiśmy postępy w pracy i planowaliśmy dalsze działania.

 

A dawno, dawno temu…

20 stycznia 2015 roku zorganizowaliśmy seminarium „Jawność a jakość procesu legislacyjnego w samorządzie gminnym”. Wzięło w nim udział ponad stu uczestników, w tym wielu przedstawicieli małopolskich gmin. Nagrania i materiały z seminarium są dostępne na naszej stronie, rzućcie okiem:

Wstęp – przywitanie (nagranie)
Zasada jawności organów władzy (nagranie)

Przemysław Żak, Fundacja Stańczyka

Jawność procesu legislacyjnego (materiały, nagranie)

Krzysztof Izdebski, Obywatelskie Forum Legislacji,

Sieć Obywatelska – Watchdog Polska

Skutki orzeczeń wojewódzkiego sądu administracyjnego dla gminnego procesu legislacyjnego (materiały, nagranie)

dr Kazimierz Bandarzewski, Sędzia WSA

Omówienie przeszkód w procesie legislacyjnym w gminach województwa małopolskiego (materiały, nagranie)

Anna Cioch, Fundacja Stańczyka

Przeszkody w procesie legislacyjnym  (materiały, nagranie)

Jan Niedośpiał, Fundacja Stańczyka

Proces oparty na dowodach (nagranie)

Krzysztof Izdebski, Obywatelskie Forum Legislacji,

Sieć Obywatelska – Watchdog Polska

Debata podsumowująca (nagranie)