Weź władzę w swoje ręce! Spotkania edukacyjne w Lublinie i Rzeszowie

Nie zgadzasz się z tym, jak prezydent lub Rada Miasta zarządzają Waszym miastem?
Nie podoba Ci się, że decyzje zapadają ponad głowami mieszkańców?

Masz dość czucia się bezsilnym wobec tego, co dzieje się w szkole, na ulicy, uczelni, w instytucji publicznej, w Twoim mieście?

A może podoba Ci się to wszystko, ale masz swoje pomysły, jak można coś zrobić lepiej?

Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych i Fundacja Instytut Myśli Obywatelskiej im. Stańczyka zapraszają związanych z organizacjami pozarządowymi działaczy i działaczki społecznych, aktywistów i aktywistki na warsztaty  „Weź władzę w swoje ręce”, który odbędą się:

  • 13 marca 2019 r. od godz. 17.00 (rejestracja z przerwą kawową od 16.30) w Lublinie, w Centrum Szkoleń i Innowacji Sp. z o.o., Al. Raclawickie 8/18A, II piętro (winda B), sala 5. Partnerem lokalnym spotkania jest Fundacja Wolności.  
  • 14 marca 2019 r. od godz. 17.03 w Rzeszowie, przy  ul. Lubelskiej 28/4 lok.1. Partnerem lokalnym spotkania jest Podkarpackie Centrum Edukacji Ekologicznej.

Podczas warsztatów prowadząca  opowie o tym, co i jak można skutecznie zrobić, jakie mamy narzędzia prawne, jak z nich skutecznie korzystać, jak nie dać się „wysłać na drzewo”. Przypomni też o tym wszystkim, o czym zapomniano  nam powiedzieć w szkole, kiedy przerabialiśmy hasło „demokracja” – a co jest naszą siłą i władzą, o której nie wiemy.

Spotkania organizowane są w ramach projektu „Lex pro bono communi – monitoring prawa regulującego współpracę rządu z organizacjami pozarządowymi na rzecz dobra wspólnego” realizowanego w ramach: Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Spotkania edukacyjne mają na celu wzmacnianie organizacji pozarządowych oraz osób z nimi współpracujących, w prowadzonych, w tym planowanych działaniach strażniczych, czyli aktywnościach w zakresie kontroli obywatelskiej władz publicznych.

Dodatkowo

  • Wsparcie prawne dla organizacji.
    Po warsztacie wszyscy uczestnicy będą mieli możliwość korzystania ze wsparcia prawnego organizacji w swoich działaniach. Wsparcia udzieli prawnik posiadający wieloletnie doświadczenie w obsłudze NGO.
  • Wsparcie merytoryczne i sieciowanie.
    Będzie też czas na omówienie Waszych działań, wsparcie, wymianę informacji, zsieciowanie się i wspólne zastanowienie nad możliwością współdziałania.
  • Bezpłatne materiały edukacyjne i catering podczas warsztatów.
  • Możliwość ubiegania się o zwrot kosztów dojazdu dla uczestników spotkania (do wartości biletu PKP/PKS).

 

Zapisy i pytania

Prosimy o wypełnienie krótkiego formularza zgłoszeniowego dostępnego pod adresem: https://goo.gl/forms/gHxZwyxwNVVkmiFG2

W razie pytań dotyczących spotkania i dalszego wsparcia, prosimy o kontakt: anna.cioch@stanczyk.org.pl.

 

Prowadząca

Swoimi doświadczeniami i działaniami oraz swoją wiedzą podzieli się Alina Czyżewska, członkini Stowarzyszenia Sieć Obywatelska – WATCHDOG POLSKA, doświadczona aktywistka, działa na rzecz praw człowieka. Nie jest prawniczką, więc opowiada o wszystkim prostym językiem. Z zawodu jest aktorką, ale to nie przeszkadza jej wygrywać w sporach administracyjnych z prezydentami czy kancelarią premiera – Wy także możecie. Interweniuje i pomaga mieszkańcom w ich działaniach. Tłumaczy przedstawicielom organów władzy, gdzie są ich granice i ich obowiązki. Prowadzi działania edukacyjne wobec uczniów w temacie kryzysu migracyjnego, polskiego uchodźstwa i praw człowieka. Prowadzi bloga (
http://nicdoukrycia.strikingly.com/), pisze felietony o jawności dla e-teatru („Jawność zarobków w teatrze” – http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/271423.html) i listy do polityków (http://nicdoukrycia.strikingly.com/blog/listy-z-wakacji-do-jarka-i-beaty).

Tłumaczyła lubelskiemu radnemu Mariuszowi Kasprzakowi , na czym polega demokracja i jakie są granice jego władzy:  http://lublin.wyborcza.pl/lublin/7,48724,22458898,list-otwarty-do-mariusza-kasprzaka-radnego-dzielnicy-ktory.html

WAŻNE: Warsztat odbędzie się przy minimum chętnych 15 osobach zainteresowanych. Z jednej organizacji mogą zgłosić się max. 2 osoby.

Do zobaczenia!