Weź władzę w swoje ręce! Spotkanie edukacyjne w Krakowie

Weź władzę w swoje ręce!

Nie podoba Ci się, że decyzje zapadają ponad głowami mieszkańców?
Chcesz wiedzieć czemu i jak powstały przepisy prawne, które Ci sprawiają problem?
Nie zgadzasz się z tym, jak prezydent lub Rada Miasta zarządzają Waszym miastem?
Masz dość czucia się bezsilnym wobec tego, co dzieje się w szkole, na ulicy, uczelni, w instytucji publicznej, w Twoim mieście, województwie, Państwie?

A może podoba Ci się to wszystko, ale masz swoje pomysły, jak można coś zrobić lepiej, chciałbyś postulować lepsze uregulowania prawne, lub inne przedsięwzięcia?

 • Zapraszamy: osoby związane z organizacjami pozarządowymi: działaczy i działaczki społecznych, aktywistów i aktywistki z ruchów miejskich, obywatelki i obywateli 🙂
 • na: warsztat „Weź władzę w swoje ręce”, 21 maja w Krakowie przy ul. Stolarskiej 6/9
 • w godzinach: 17:00 – 21:00
 • zgłoszenia: do 17 maja przez formularz: https://tiny.pl/trncr), wydarzenie na FB
 • kto: Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych OFOP
  Fundacja Instytut Myśli Obywatelskiej im. Stańczyka
  oraz
  Partner lokalny spotkania Stowarzyszenie Ambasada Krakowian.
 • prowadząca: Alina Czyżewska
 • prawne info: regulamin udziału w projekcie [TUTAJ], zasady przetwarzania danych osobowych [TUTAJ], info o projekcie [TUTAJ]

Podczas warsztatu prowadząca opowie o tym, jak nie dać się „wysłać na drzewo”, czyli co i jak można skutecznie zrobić w swoim otoczeniu, jak uzyskiwać informacje od władz i wpływać na nie, jakie mamy narzędzia prawne, jak z nich skutecznie korzystać. Przypomni też o tym wszystkim, o czym zapomniano  nam powiedzieć w szkole, kiedy przerabialiśmy hasło „demokracja” – a co jest naszą siłą i władzą, o której często zapominamy lub nie wiemy.

Dawka wiedzy, praktycznych porad z humorem oraz ciepły posiłek – gwarantowane.

Spotkania edukacyjne mają na celu wzmacnianie organizacji pozarządowych oraz osób z nimi współpracujących, w prowadzonych, w tym planowanych działaniach strażniczych, czyli aktywnościach w zakresie kontroli obywatelskiej władz publicznych.

Dodatkowo:

 • Wsparcie prawne dla organizacji.
  Po warsztacie, w ramach projektu, uczestnicy będą mieli możliwość korzystania ze wsparcia prawnego organizacji w swoich działaniach. Wsparcia udzieli prawnik posiadający wieloletnie doświadczenie w obsłudze NGO.
 • Wsparcie merytoryczne i sieciowanie.
  Będzie też czas na omówienie Waszych działań, wsparcie indywidualne w planowaniu strategii i konkretnych działań, wymianę informacji i doświadczeń, zsieciowanie się i wspólne zastanowienie nad możliwością współdziałania.
 • Bezpłatne materiały praktyczne (infografiki, nagrania i praktyczne teksty tematyczne).
 • Zwrot kosztów
  Możliwość ubiegania się o zwrot kosztów dojazdu dla uczestników spotkania (do wartości biletu PKP/PKS).

O prowadzącej:

Swoimi doświadczeniami i działaniami oraz swoją wiedzą podzieli się Alina Czyżewska, członkini Stowarzyszenia Sieć Obywatelska – WATCHDOG POLSKA, doświadczona aktywistka, działa w ruchach miejskich oraz na rzecz praw człowieka. Nie jest prawniczką, więc opowiada o wszystkim prostym językiem. Z zawodu jest aktorką, ale to nie przeszkadza jej wygrywać w sporach administracyjnych z prezydentami czy kancelarią premiera – Wy także możecie. Interweniuje i pomaga mieszkańcom w ich działaniach. Tłumaczy przedstawicielom organów władzy, gdzie są ich granice i ich obowiązki.

Prowadzi działania edukacyjne dla uczniów w temacie kryzysu migracyjnego, polskiego uchodźstwa i praw człowieka, edukowała publicznie również ministra Jarosława Gowina (ASZdziennik: https://bit.ly/2HyZcQW). Pisze bloga (http://nicdoukrycia.strikingly.com/), felietony o jawności dla e-teatru („Jawność zarobków w teatrze” – http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/271423.html) i listy do polityków (http://nicdoukrycia.strikingly.com/blog/listy-z-wakacji-do-jarka-i-beaty).

Zapisy i pytania:

Zgłoszenia przyjmujemy do 17 maja. Liczba miejsc ograniczona. Warsztat odbędzie się przy minimum 15 zarejestrowanych osobach, spełniających warunki uczestnictwa podane w formularzu. W przypadku dużej liczby zgłoszeń, z jednej organizacji zostaną zakwalifikowane max. 2 osoby.

Prosimy o wypełnienie krótkiego formularza zgłoszeniowego dostępnego pod adresem: https://tiny.pl/trncr.

W razie pytań dotyczących spotkania i dalszego wsparcia, prosimy o kontakt: anna.cioch@stanczyk.org.pl.

Ważne: w miarę wolnych miejsc, na zasadzie “wolnego słuchacza” (bez dalszego wsparcia merytorycznego i włączenia w projekt), w spotkaniu będą mogły wziąć udział osoby niezrzeszone w organizacjach.

Finansowanie: spotkanie organizowane jest w ramach projektu „Lex pro bono communi – monitoring prawa regulującego współpracę rządu z organizacjami pozarządowymi na rzecz dobra wspólnego”, realizowany w ramach: Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Do zobaczenia!