Konferencja „Czy kontrola kampanii wyborczej jest możliwa?”

Monitorowaliśmy kampanię wyborczą w Krakowie przed wyborami samorządowymi w 2006, 2010 i 2014 roku. Wnioski z naszych działań nie napawają optymizmem. Okazuje się, że niezwykle trudno wyegzekwować od komitetów wyborczych przestrzeganie nawet podstawowych standardów, instytucje powołane do czuwania nad przebiegiem kampanii w obecnym stanie prawnym i obecnymi zasobami nie są w stanie wywiązywać się ze swoich zadań, a obywatele pozostają niemal bezradni wobec licznych przypadków łamania prawa.

19 listopada br. w Hotelu Wyspiański przy ul. Westerplatte 15 w Krakowie odbyła się konferencja na temat możliwości prowadzenia instytucjonalnej i obywatelskiej kontroli kampanii wyborczej. Wspólnie zastanawialiśmy się nad tym, jakie zmiany muszą zostać podjęte, żebyśmy mieli kampanię wyborczą pod kontrolą.

Obejrzyj zdjęcia z konferencji.

Podczas konferencji głos zabrali: pani Grażyna Kopińska, wieloletnia działaczka Programu Przeciw Korupcji Fundacji im. Stefana Batorego, pan Tomasz Gąsior, pracownik Krajowego Biura Wyborczego, pan Jarosław Zbieranek, pracownik Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, pan Bartosz Kwiatkowski z Fundacji Frank Bold, pan Piotr Jabłoński z demagog.org.pl, pan Sławomir Szyszka ze Stowarzyszenia Forum Młodych Dyplomatów oraz członkowie zespołu Fundacji Stańczyka monitorującego kampanię samorządową w Krakowie w 2014 roku: Anna Borowiec, Małgorzata Podstawa i Jakub Zylicz.

Zobacz program konferencji.

Projekt Kraków na Oku Wyborców jest realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
baner-300x90